Negresă cu cremă

4 februarie 2018, ora 18:09, in categoria MIHAELA DOBRESCU, Sfaturi utile

Ingrediente

Pentru blatul cu cacao
200 g unt
300 g zahăr
3 linguri cacao
3 linguri lapte
5 ouă
8 linguri făină

Pentru cremă
300 g unt
8 gălbenuşuri
8 linguri zahăr
200 ml lapte rece
2 pliculeţe zahăr vanilat
150 g fulgi de migdale

Pentru glazură
400 g ciocolată menaj
200 ml frişcă lichidă
100 g unt
150 g fulgi de migdale

Preparare
Pentru blat se pun pe aragaz, la foc mic, untul, zahărul, cacao şi laptele şi se fierb. Se răcesc şi se pun gălbenuşurile, făina şi albuşurile bătute spumă. Se amestecă cu grijă şi se toarnă aluatul într-o tavă unsă cu ulei şi tapetată cu făină. Se coace 25 de minute.
Pentru cremă se freacă zahărul cu gălbenuşuri, se adaugă laptele şi se amestecă bine pe foc până ce se obţine o cremă groasă care se lasă la răcit. Între timp, se freacă untul spumă care se adaugă lingură cu lingură în crema fiartă şi răcită. Se pun şi zahărul vanilat şi migdalele.
Blatul răcit se taie în două cu un cuţit cu lamă lungă şi se aşază alternativ cu crema într-o tavă cu pereţi înalţi.
Se prepară glazura pentru care untul şi frişca se pun pe foc şi, după ce a dat un clocot şi untul s-a topit, se toarnă peste ciocolata ruptă bucăţi mici sau rasă. Se amestecă uşor ca şi ciocolata să se topească, şi se adaugă migdalele.
Se toarnă glazura într-un strat generos peste blatul şi crema din tavă, se nivelează cu o spatulă sau un cuţit cu lamă lată trecut prin apă şi se dă la rece.

 

Poftă Bună!

 

Autor: Mihaela Dobrescu

 
Te invitam sa dai un like paginii de Facebook Jurnalul de Drajna: