E în semifinale! Simona Halep o distruge pe Sloane Stephens şi aşteaptă meciul cu Serena Williams din penultimul act

2 aprilie 2015, ora 04:00, in categoria Cultural-Sportive, Simona Halep, Stiri

Simona Halep a cîştigat partida din sferturile de finală cu Sloane Stephens în minimum de seturi, 6-1, 7-5, şi va juca în semifinale cuSerena Williams joi spre vineri de la ora 4:00.

Meciul din sferturi a părut la discreţia româncei, însă în setul secund americanca a avut o tresărire de orgoliu şi a părut că poate reveni.

Primul set a fost al Simonei Halep, care şi-a distrus adversara. Sloane a părut complet surprinsă de forţa numărului 3 WTA şi a cedat categoric, 1-6.

Nici în setul al doilea Sloane nu a părut că poate face prea multe. După doar cîteva minute Simona conducea cu 3-0 şi totul părea că se îndreaptă spre o victorie clară a lui Halep.

Stephens şi-a revenit însă incredibil şi a ajuns să conducă la un moment dat cu 4-3. Simona nu s-a pierdut cu firea şi a revenit, cîştigînd şi setul secund, scor 7-5.

Simona Halep va juca în semifinale împotriva Serenei Williams. Meciul va fi vineri dimineaţă, de la ora 4:00, în direct la DolceSport şiliveTEXT pe GSP.RO. În cealaltă semifinală se vor întîlni Carla Suarez Navarro şi Andrea Petkovici.

SIMONA HALEP – SLOANE STEPHENS 6-1 / 7-5

SETUL 2

7-5: GAME, SET şi MECI SIMONA!!!
6-5: BREAK SIMONA!
Sloane se pierde cu firea şi îşi cedează serviciul după cîteva greşeli neforţate. Halep şi-a revenit şi şi-a demonstrat valoarea. Halep serveşte pentru meci.
5-5: GAME SIMONA!
Halep atacă tot mai mult, nu îi este frică absolut deloc de adversară şi reuşeşte să restabilească egalitatea în acest set
4-5: GAME SLOANE!
Americanca reuşeşte să îşi cîştige serviciul destul de uşor. Halep serveşte pentru a rămîne în set
4-4: GAME SIMONA!
Halep îşi revine şi cîştigă game-ul la 0, forţînd adversara să greşească multe mingi
3-4: GAME SLOANE!
Tot mai multe greşeli neforţate ale Simonei Halep îi aduc al 4-lea game consecutiv americancei
3-3: BREAK SLOANE!
Halep greşeşte din ce în ce mai mult! Sloane pare într-o revenire de formă şi speră din nou în acest meci.
3-2: GAME SLOANE!
Deşi a condus cu 30-0, Halep a forţat şi a greşit destul de mult în acest game.
3-1: BREAK SLOANE!
Simona s-a relaxat puţin şi şi-a pierdut pentru prima dată în acest meci serviciul. A făcut multe greşeli neforţate şi i-a permis americancei să mai spere
3-0: BREAK HALEP!
Sloane e surprinsă total de forţa din jocul sportivei noastre. Halep a returnat aproape toate mingile pe care le-a primit şi de cele mai multe ori a făcut-o decisiv. 40-22 este raportul mingilor cîştigate pînă acum
2-0: GAME SIMONA!
Halep îşi face serviciul fără prea mari emoţii chiar dacă a pierdut două puncte. Ce uşurinţă în jocul Simonei!
1-0: BREAK SIMONA!
Sloane nu-i poate face faţă lui Halep, face multe greşeli nerforţate. Românca joacă perfect!

SETUL 1

6-1: SET SIMONA! Halep nu i-a dat nici o şansă lui Sloane, cîştigînd primul set după doar 25 de minute.
5-1: BREAK SIMONA!
Halep îşi distruge adversara! Sloane cîştigă puncte doar pe greşelile sportivei noastre. Simona serveşte pentru set
4-1: GAME SIMONA!
Halep îşi face din nou serviciul şi se distanţează la 3 game-uri. Numărul 3 WTA joacă excelent pînă în acest moment. Serviciul sportivei noastre, dar şi jocul de picioare, funcţionează perfect
3-1:
Sloane îşi face şi ea serviciul! Totuşi jocul americancei nu funcţionează foarte bine, cîştigînd game-ul după 3 greşeli neforţate ale Simonei
3-0: GAME SIMONA!
Halep se desprinde în primul set şi profită de fiecare greşeală a adversarei.
2-0: BREAK HALEP!
Ce început de meci pentru numărul 3 WTA. Simona iese la atac şi nu-i dă nici o şansă pînă acum lui Sloane
1-0: GAME SIMONA!